Wkraczamy w okres Oświecenia Geograficznego
Po raz ósmy Zespół Szkół im. Bolesława Prusa w Częstochowie, dzięki współpracy kierunku Technik Geodeta z firmą ESRI , uczestniczył w obchodach Dnia Systemów Informacji Geograficznej- ciekawym projekcie o zasięgu światowym.
Tę, zgłoszoną przez Towarzystwo National Geographic, inicjatywę od wielu lat na całym świecie propaguje i wspiera firma ESRI Inc., a w Polsce ESRI Polska.
W tym roku prezentację przedstawił Pan Marcin Paź z firmy Esri Polska. Podczas wystąpienia zapoznał uczestników z wieloma nowymi trendami w GIS-ie, między innymi:
- Wykorzystanie drona i systemu ArcGIS do mapowania trudno dostępnych terenów, inspekcji infrastruktury technicznej i paszportyzacji sieci (sieci trakcyjne, torowiska), monitoringu eventów i obserwacji zmian środowiskowych
- Smart City – planowanie i rozwój miast. Lepsze identyfikowanie problemów dzięki lokalizacji – tworzenie aplikacji i rozwiązań dla poszczególnych grup (urzędników, pracowników terenowych, urbanistów)
Uczestniczący w wydarzeniu uczniowie klas geodezyjnych poznali przykłady rozwiązań GIS, które zmieniły świat – Systemy Banku of America, restauracji Starbucks i firmy Aviva.
Ciekawsze, jednak dla młodzieży były zastosowania GiS w Polsce:
System Wspomagania Dowodzenia (SWD)
mapa zagrożeń – mapa.strazmiejska.waw.pl
- Platforma informatyczna, wspierająca obsługę
zgłoszeń zdarzeń i koordynację działań Straży Miejskiej. - Interaktywna Mapa Warszawy z informacją o rozmieszczeniu patroli, lokalizacją osoby dzwoniącej, zasięgu i lokalizacji monitoringu miejskiego.
- Integracja z aktualną mapą drogową i z innymi podmiotami (np. ZTM, ZDM, MPWiK).
- Efekt:
- Szybsza reakcja i znalezienie optymalnej drogi.
- Tworzenie mapy gęstości zdarzeń na podstawie zbieranych informacji.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
- Aplikacja podsumowuje 28 kategorii zagrożeń bezpieczeństwa z podziałem na 16 Komend Wojewódzkich Policji i Komendę Stołeczną Policji.
- Dane statystyczne są regularnie uzupełniane. Służą celą poglądowym, ale także planowaniu strategicznemu. Mapa działa w chmurze ArcGIS Online.
Budżet obywatelski na mapach Esri
- Aplikacja prezentująca wnioski składane w ramach budżetu obywatelskiego w Katowicach
- Dostępna pod adresem http://bo.katowice.eu/Projekty/Strony/mapa.aspx
- Zbudowana w oparciu o platformę ArcGIS Online
- Dane opracowywane w ArcGIS Pro
- Dostępna na wszystkich urządzeniach (komputer, tablet, telefon)
- Wyświetlanie, wyszukiwanie oraz analiza danych
Letnia Szkoła „ArtGIS”, Kazimierz Dolny
Pan Marcin zaprezentował jeszcze inne ciekawe projekty, których nie sposób tu wszystkich wymienić. Święto zakończyły pokazy sprzętu geodezyjnego szkolnej pracowni geodezyjnej oraz konkursy z nagrodami ufundowanymi przez firmę Esri Polska.
Aby nieco przybliżyć czytelnikom czym jest GIS prezentujemy klika podstawowych informacji:
GIS otwiera oczy światu pokazując potęgę geografii
i tworząc lepszą przyszłość
GIS W EDUKACJI
Popularność GIS-u i jego niewątpliwa użyteczność w rozwiązywaniu problemów związanych z zarządzaniem przestrzenią, środowiskiem naturalnym i jego zasobami tworzą nie tylko projekty realizowane przez poważne organizacje
i uniwersytety.
jest adresowany nawet do najmłodszych uczniów, celem oswajania z koncepcją i funkcjonalnością GIS (Systemów Informacji Geograficznej) na każdym z poziomów nauczania.
GIS
jest pomocnym narzędziem umożliwiającym aktywne i krytyczne poznawanie związków przyczynowo-skutkowych zachodzących zarówno w środowisku przyrodniczym jak i w społeczeństwach. GIS może zostać wykorzystany w samodzielnych ćwiczeniach uczniów prowadzonych w ramach lekcji geografii, biologii, historii, wychowania obywatelskiego i informatyki.
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do uczestnictwa w GIS Day w przyszłym roku!