Geodezja ogólna
Geodezja ogólna – nazywana dawniej geodezją niższą lub miernictwem, zajmuje się pomiarami z wykorzystaniem odpowiednich instrumentów geodezyjnych, sporządzaniem wielkoskalwych map małych obszarów oraz wykonywaniem oliczeń geodezyjnych.
Zadania geodezji:
- badanie kształtów i rozmiarów Ziemi.
- sporządzenie matematycznego i mechanicznego modelu bryły Ziemi.
- dostarczanie danych dla systemów informacji przestrzennych. wykorzystywanie informacji o terenie dla potrzeb
- ochrony środowiska oraz sporządzania projektów i planowania przestrzennego.
- gospodarka nieruchomościami.
- przenoszenie projektów i planów w teren, podczas pomiarów realizacyjnych.
- sporządzanie i gromadzenie dokumentacji geodezyjnych w celach archiwalnych i użytkowych.
Działy geodezji:
- Geodezja ogólna – nazywana dawniej geodezją niższą lub miernictwem, zajmuje się pomiarami i sporządzaniem wielkoskalowych map małych obszarów.
- Geodezja wyższa – zajmuje sie badaniem kształtów i wymiarów Ziemi.
- Kartografia – jest nauka o mapach, metodach ich sporządzania i sposobach wykorzystywania.
- Topografia – zajmuje się wykonywaniem map ogólno geograficznych w skalach 1:5000 ; 1:10000 ; 1:25000 ; 1:50000 ; 1:100000.
- Fotogrametria – zajmuje się techniką wykonywania, opracowaniem i wykorzystaniem zdjęć naziemnych, lotniczych i satelitarnych dla celów pomiarowych i kartograficznych.
- Instrumentoznawstwo geodezji.
- Rachunek wyrównawczy – zajmuje się metodami obliczeń geodezyjnych wyrównywaniem wyników pomiarów i szukanych wielkości, oceną dokładności pomiarów i wielkości wyrównanych.
- Geodezja gospodarcza – wyróżniamy geodezję:
geodezję inżynieryjną
geodezję przemysłową
geodezję urządzeń rolnych
geodezję leśną
geodezję górniczą
geodezję kolejową - Astronomia geodezyjna – zajmuje się określaniem położenia punktów i orientacją kierunków na pow. Ziemi za pomocą obserwacji ciał niebieskich.
- Geodezja dynamiczna – zajmuje się wyznaczaniem kształtu i położenia przestrzennego geoidy w oparciu o domiary grawimetryczne, których celem jest badanie przyspieszenia i potencjałów siły ciężkości w różnych punktach na powierzchni Ziemi.
- Geoinformatyka(geomatyka) – jest dziedziną wiedzy ściśle powiązaną z informatyką i dotyczy problemów związanych z pozyskiwaniem, przesyłaniem, analizą, przetwarzaniem i udostępnianiem informacji geoprzestrzennych.