Historia rywalizacja
Olimpiada Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej ma długoletnią tradycję. Jej pierwsza edycja, pod nazwą Ogólnopolski Konkurs o tytuł „Najlepszego ucznia w zawodzie geodety i kartografa”, odbyła się w 1979 roku w Lublinie z inicjatywy Komisji ds. Młodej Kadry Stowarzyszenia Geodetów Polskich oraz lubelskiego środowiska geodezyjnego. Druga edycja odbyła się już pod zmienioną nazwą jako Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej i nazwa ta została utrzymana do roku 2006. W tymże roku konkurs, decyzją Ministra Edukacji Narodowej, uzyskał rangę olimpiady, o co od dłuższego czasu zabiegały szkoły geodezyjne i od tego czasu nosi nazwę Olimpiady Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej przy zachowaniu numeracji edycji.
Organizatorem olimpiady jest Zarząd Główny Stowarzyszenia Geodetów Polskich współdziałający z Ministerstwem Edukacji Narodowej.
Olimpiada odbywa się w trzech etapach: szkolnym, okręgowym i centralnym. Zakres olimpiady obejmuje 5 przedmiotów zawodowych: geodezję, geodezję inżynieryjną, geodezję urządzeniowo-rolną, fotogrametrię oraz przepisy prawne w geodezji i kartografii.
W wyniku eliminacji szkolnych komisja wyłania trzyosobową drużynę, która reprezentuje szkołę na wyższym etapie. Eliminacje okręgowe olimpiady przeprowadza się w formie testów, zadań problemowych i sprawdzianu umiejętności praktycznych w terenie. Wyłaniają one 3 laureatów drużynowych i 10 finalistów indywidualnych, którzy kwalifikują się do etapu centralnego.
Etap okręgowy trwa dwa dni. Pierwszego dnia uczestnicy do południa rozwiązują testy, natomiast po południu zadania problemowe. Drugiego dnia do południa zespoły szkolne mają do wykonania zadania terenowe oceniane przez jury złożone z pracowników naukowych uczelni geodezyjnych i wybitnych praktyków. Popołudnie drugiego dnia przewidziane jest na zwiedzanie przez uczestników ciekawych obiektów będących w miejscowości, w której odbywa się olimpiada.
Finał dla dziesięciu uczniów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki, przeprowadza się – trzeciego dnia olimpiady – w formie ustnej, a poprawność odpowiedzi ocenia kilkuosobowe jury. Po wyłonieniu laureatów następuje wręczenie nagród oraz zakończenie kolejnej edycji olimpiady.
Uczestnicy etapu centralnego zwolnieni są z części pisemnej egzaminu z przygotowania zawodowego, co jest równoznaczne z zaliczeniem tej części egzaminu z wynikiem najwyższym. Dziesięciu laureatów etapu centralnego nabywa uprawnienia do rozpoczęcia studiów na kierunku geodezja – w uczelniach, w których senat podejmie odpowiednią uchwałę w tym zakresie. Uczniowie, którzy zajmą trzy pierwsze miejsca w olimpiadzie uzyskują prawo wstępu na kierunek geodezja na dowolnej uczelni wyższej. Wszystkie prace związane z organizacją olimpiady oraz praca jury są wykonywane społecznie przez członków i działaczy Stowarzyszenia Geodetów Polskich. Tradycją jest, że etap okręgowy i centralny olimpiady organizuje szkoła, z której pochodzi zwycięzca indywidualny lub drużynowy wcześniejszej edycji.