Wymagania
Przed podjęciem nauki zawodu, zarówno geodezji, jak równiez innych kierunków warto poznać samego siebie. Szczególnie ważne są nasze dobre i złe strony oraz zainteresowania, bo to głównie one mają wpływ na nasze spełnienie zawodowe. Jeżeli większość podanych niżej kryterjów odpowiada twoim uzdolnieniom to jesteś doskonałym materjałem na inżyniera 🙂
Od geodety oczekuje się predyspozycji typowo inżynierskich:
- umiejętności logicznego myślenia i zastosowania teorii w praktyce,
- zdolności matematycznych i technicznych,
- wyobraźnia przestrzenna,
- umiejętność planowania przestrzeni,
- pamięć wzrokowa,
- posługiwanie się rysunkiem technicznym,
- dokładność, cierpliwość oraz zdolność do koncentracji,
- zmysł praktyczny,
Ze względu na specyfikę pracy istotny jest, również:
- dobry stan zdrowia,
- sprawność fizyczna,
- dobry wzrok,
Wśród przeciwwskazań są m.in.:
- daltonizm,
- brak skoordynowania ruchowego i wzrokowego,
- ograniczenie sprawności rąk i nóg,
- lęk przestrzeni,
Ze względu na to, że technik geodeta pracuje zarówno w biurze jak i w terenie, czynności przez niego wykonywane można zaliczyć do dwóch kategorii obciążenia fizycznego. Praca kameralna jest pracą lekką, nie wymaga bowiem większego wydatku energetycznego. Praca polowa natomiast zaliczana jest do kategorii średnio ciężkiej. Należy do rodzaju pracy stojąco-chodzącej. Wykonujący ją pracownik powinien wykazywać się ogólną dobrą sprawnością fizyczną. Do pracy w ruchu potrzebna jest sprawność układu kostno-stawowego i mięśniowego. Ponieważ zbierane przez geodetę informacje mają w większości charakter wizualny, podstawą w jego pracy jest duża sprawność narządu wzroku. Przy dokonywaniu pomiarów na różnych poziomach i przy dużej różnicy wysokości istotną rolę odgrywa narząd równowagi. Przeciwwskazaniem mogą być należą wady serca i przewlekłe choroby układu krążenia (np. choroba wieńcowa, rozległe żylaki). Utrudniają również wykonanie zawodu daltonizm, płaskostopie. Trudno będzie też pracować osobie ze skłonnościami do przeziębień i alergii. Pracy geodety nie będzie mogła wykonywać osoba z wadami wzroku niepoddającymi się korekcji. Odrębną grupą przeciwwskazań są choroby psychiczne, padaczka. Ze względu na dużą ilość dokonywanych obliczeń niezbędne są uzdolnienia matematyczne i zamiłowania do nauk ścisłych (matematyka, fizyka, geografia, elektronika, informatyka). Cechami, które odgrywają ważną rolę w pracy geodety są wyobraźnia przestrzenna i orientacja w terenie.
Przy numerycznym opracowaniu wyników pomiarów przydatna jest umiejętność posługiwania się urządzeniami przetwarzania danych. Powinien umieć czytać i samodzielnie wykonać plany i rysunki techniczne. Geodeta pracuje również w oparciu o przepisy prawa, stąd powinien śledzić zmiany w prawie geodezyjnym, administracyjnym i cywilnym. Praca w administracji wymaga umiejętności urzędniczych – musi umieć sporządzać dokumentację urzędową, prowadzić korespondencję, obsługiwać urządzenia biurowe i komputerowe. O przydatności do zawodu ostatecznie decyduje uprawniony lekarz.